Články > Pohostinství a gastronomie > Tipy pro stavbu vinného sklepa

Tipy pro stavbu vinného sklepa

Článek vložila firma Zdeněk Kleprlík - InterierExpo v kategorii Pohostinství a gastronomie

Stavba vinného sklepa musí splňovat několik základních podmínek, nezbytných pro řádné uchování vína:

 

  • Zajištění konstantní teploty skladování - nejlépe mezi 11 až 14°C

  • Dobrá úroveň vlhkosti - ideálně mezi 60 až 80%. Vzdušná vlhkost by neměla být nižší než 50%. Příliš vysoká vlhkost může způsobit tvorbu plísní na korku, což snižuje známku vína, naopak příliš nízká vlhkost způsobuje vysychání korku.

  • Prostor sklepa by měl být bez jakýchkoliv vibrací. Pohyb je škodlivý pro uložení vína.

  • Bez přístupu přímého denního světla. Pro zdárné skladování vína by přístup světla měl být omezen na co nejnižší možnou úroveň.

  • Prostředí sklepa bez zápachu. Uzavírací korek je porézní materiál, proto může hrozit přenesení zápachu do vína. Vyhněte se prostorům, jako jsou např. garáž, kde mohou zapáchat pohonné hmoty, či prostory s krbovým ohništěm. Pamatujte, že vinný sklep není spíž. Nenechávejte česnek, cibule, rajčata, či jiné aromatické potraviny ve sklípku. I tyto zápachy se mohou přenést na víno.

vinný sklep

Stěny a strop sklípku
Při stavbě stěn sklípku lze použít dřevo i beton, avšak ujistěte se, že tloušťka stěny nepřesahuje 18 cm. Pokud by to bylo více, nebylo by možné instalovat systém pro chlazení vzduchu.
Použitá izolace musí být nejméně R20, ideálně R30, tak aby vždy byla zajištěna stabilní teplota a vlhkost vzduchu. Interiér vašeho sklepa musí být inertní, jak nejvíce je to možné.
Dobrý izolační materiál je např. uretan, který zajistí hermetické utěsnění stěn a stropu. Lze použít i kvalitní minerální vlnu, která časem neztratí svoje izolační vlastnosti.

Parní těsnění je nezbytné pro zajištění požadované úrovně vlhkosti. Desky se musí překrývat a musí být opatřeny lepicí páskou a umístěny mezi izolaci a sádrokartonovou desku (podobně jako v koupelně).
Jako barvu použijte vodě odolný latex. Koupelnové barvy fungují velmi dobře. Dobré je zvolit tmavé odstíny barev pro silné zastínění vašeho sklípku.

Dveře sklepa
Chcete-li mít vinný sklep dobře zajištěný, použijte izolované dveře (minimálně R16) vybavené páskou odolnou povětrnostním vlivům. Pokud si přejete dveře se skleněným oknem, sklo okna by mělo být tepelně izolační a mělo by být nepropustné pro ultrafialové záření.
Pro vyšší bezpečnost lze použít okno z tvrzeného skla (obdoba skla u auta), které se v případě rozbití rozdrobí na malé kousíčky. Toto opatření se vyplatí zejména, pokud jsou v domě děti. Nezapomeňte dát na dveře zámek s klíčem, nebo kombinační zámek. Zajistíte si tak kontrolu nad nežádoucím přístupem do sklepa.

Podlaha
Lze použít jakýkoliv druh podlahové krytiny odolné proti vlhkosti – kámen, keramické dlaždice, nebo mramor. Mramor je velmi efektní a lze jej použít i na schodiště. Vyhněte se použití koberců a dřeva. Absorbují vlhkost a snadno plesniví. Pokud stavíte vinný sklep v suterénu, lze zvýšit vzdušnou vlhkost proděravěním betonu – 1 až 2 cm díry v betonu každých 6 cm podél stěn mohou zvýšit vlhkost o 1 až 2 stupně. Pokud tak chcete učinit, předem si zjistěte, zda půda pod podlahou není podmočená, případně zda je v zemi odvodňovací kanalizace. Předejdete tak možnému proniknutí vody do sklepa. Vyvrtané otvory zakryjte sítem, nebo kamennou drtí. Zabráníte tak pronikání hmyzu.

Osvětlení
Víno, obzvláště bílé víno je citlivé na světlo. Pro bezpečné skladování je dobré zajistit odstínění všech možných zdrojů světla (zejména od dveří). Pro osvětlení interiéru vinného sklepa nikdy nepoužívejte zářivky, které mohou snižovat kvalitu vína. Pokud potřebujete zajistit určitou formu vnějšího osvětlení, vždy se snažte, aby bylo co možná nejslabší. Lépe je sklep doplnit o druhotný systém osvětlení, který se zapíná jen po dobu vaší práce ve sklepě.

Pro předejití tepelným výkyvům z osvětlení ve sklepě, je dobré používat studená svítidla s LED diodami, případně „klasická svítidla“ vybavit stmívači.

Chladicí systémy vinného sklepa
Chlazení by mělo zajistit konstantní teplotu mezi 11 až 14°C. Kromě toho chlazení maximalizuje relativní vlhkost vzduchu, která musí být udržována mezi 60 a 80%. Volba chladicího systému závisí na objemu místnosti a jejím umístění. Nejoblíbenější chladicí systémy, jako jsou např. KooIR a francouzský FONDIS negenerují vlhkost. Pouze zachovávají vlhkost přítomnou ve sklepě. Tento typ chladicích jednotek je dostačující pro většinu soukromých rezidencí. V případě využití pro restaurace, či pro velmi suchá prostředí, lze chlazení doplnit o zvlhčovač. V každém případě obyčejné klimatizační jednotky určené pro domácnost nejsou vhodné pro chlazení vinného sklepa. Domácí klimatizace nemohou dostatečně snížit teplotu a kompletně eliminují vzdušnou vlhkost prostoru sklepa.

Skladování vína
Lahve vína je nejlépe skladovat na ležato. Zabrání se tak přístupu kyslíku do vína, zajistí se kontakt vína s korkem.  Korek může přijímat vlhkost z vína a nedochází k jeho vysychání.
Pro takový typ skladování lahví musíte vytvořit dostatek šikmých úložných prostorů, přičemž lahve by měly být skladovány tak, že nebudete muset přesunout lahev pro zajištění si přístupu k jiné lahvi.
Na trhu je řada skladovacích systémů – nejčastěji modulární z červeného cedru, kovu, či z červené pálené hlíny. Tyto systémy lze zakoupit ve standardních velikostech, nebo mohou být přizpůsobeny vašim specifickým potřebám. Při výběru dbejte na serióznost výrobce a na možný zápach (cedrového dřeva). Jednotlivé regály usnadňují lokalizaci polohy každé lahve. Dokonce si můžete jednotlivé regály pro přehlednost i očíslovat. Regály pro hromadné skladování (diamanty, kostky, bloky, atd.) se používají především pro skladování většího množství stejných lahví.

vinný sklep 2

Vytvořeno 12. 5. 2014, platnost do 7. 9. 2015.

logo
Zdeněk Kleprlík - InterierExpo

Internetový portál Interiérů
Praha 4
BA: S Praha

Vozidlo Mercedes 540K Spezial Roadster

Výstava vozidel v Muzeu Mercedes-Benz
Stuttgart, Germany
Designové speciality Zahraničí

Muzeum barokních soch v Chrudimi

Významné mimopražské centrum barokního sochařství
Chrudim
Obchodní interiéry Pardubický

Věž Torre Agbar Španělsko

Věž Torre Agbar Španělsko. Sídlo společnosti…
Barcelona, Španělsko
Obchodní interiéry Zahraničí

Muzeum historických automobilů v Olomouci VETERAN ARENA

VETERAN ARENA - Soukromé Muzeum historických…
Olomouc
Designové speciality Olomoucký

Llao Llao Hotel Argentina

Horské středisko Bariloche a Horský hotel Llao…
San Carlos de Bariloche, Río Negro, Argentina
Obchodní interiéry Zahraničí

Kostel Chora - Muzeum Karije Istanbul Turecko

Klášterní chrám Krista Spasitele, dnes budova…
İstanbul, Turecko
Obchodní interiéry Zahraničí

Chatsworth House – Bakewell - Hrabství Derbyshire - Anglie

Anglický venkov a jedno z nejúžasnějších…
Bakewell, Derbyshire
Obytné interiéry Zahraničí

Interiér kostela P. Marie Dobré rady s hlavním oltářem

Poutní kostel P. Marie Dobré rady v Dobré Vodě u…
Dobrá voda
Obchodní interiéry Jihočeský

Sázavský klášter - Barokní kostel sv. Prokopa

Sázavský klášter představuje komplex historických…
Sázava
Obchodní interiéry Středočeský

Články firmy

Výstava automobilů v muzeu Mercedes – Benz ve Stuttgartu

11. 5. 2014

Muzeum Mercedes-BENZ je jediné automobilové muzeum na světě, které může doložit více než 125 let nepřetržitého vývoje historie automobilů…

Jak používat barvy v interiéru bytu podle FENG SHUI

12. 5. 2014

Barva může změnit vnímání vašeho domova. Použitá barva dokáže opticky změnit velikost místnosti - učinit ji větší,…

Tipy pro stavbu vinného sklepa

12. 5. 2014

Stavba vinného sklepa musí splňovat několik základních podmínek, nezbytných pro řádné uchování vína: …

Jak udržovat povrch žulových kuchyňských pultů

13. 5. 2014

Jak udržovat povrch žulových kuchyňských pultů Kamenná žula jakožto velmi ušlechtilý a odolný materiál má širok…

Hrad Kost perla Českého ráje

13. 5. 2014

Je mnoho důvodů, proč byste si hrad Kost neměli nechat ujít, zejména pokud patříte mezi dobrodruhy a romantiky, rádi se touláte zachovalou př…

Akvárium jako elitní prvek pro design Interiérů

14. 5. 2014

Chcete-li něco zajímavého pro osvěžení interiéru, pak akvárium může být velmi zajímavá volba. Akvárium jako koncept…

DOMÁCÍ KINO – dokonalý zvuk i obraz ve vaší domácnosti

14. 5. 2014

Chcete ke svým 3D televizím také prostorový zvuk? Pořiďte si domácí kino, které jistě oceníte i s jinými typy…

Typy dřevěných a dřevo-napodobujících podlah

15. 5. 2014

Pokud dnes půjdete vybírat dřevěnou podlahu, může se snadno stát, že budete přehlcení aktuální nabídkou dřevěných podlah na trhu.…

Jak si zajistit bezpečnější domácnost

16. 5. 2014

Každý se chce cítit bezpečně, zejména ve vlastním domě. Naštěstí existuje řada možností jak si bezpečnost domova zvý&scaron…

Příčiny poruch spánku

17. 5. 2014

Nespavost se stává stále větším problémem v dnešní společnosti. Současný uspěchaný životní styl přin…

Jak vybrat ručníky do vaší domácnosti

17. 5. 2014

V dnešním světě globálních výrobců, kdy je trh s jakýmkoliv druhem zboží doslova přesycen, je značně obtížné se při…

Koberce z přírodních materiálů

18. 5. 2014

Koberce a koberečky jsou skvělý prostředek pro zkrášlení interiéru. Volba koberce nezávisí jen na ceně, ale na mnoha dalš…

Praktické tipy pro design kuchyně

21. 5. 2014

Před tím, než se pustíte do navrhování kuchyně vašich snů, měli byste si předem vyslechnout co nejvíce názorů, včetně ná…

Obraz ve svatební a obřadní síni Žižkovské radnice

27. 5. 2014

Budova Úřadu městské časti Praha 3 – Žižkovská radnice (Havlíčkovo náměstí 9, Praha 3) byla postavena v letech 1889-1890 podle pl…

Význam uměleckých sbírek a galerií

5. 6. 2014

Sběratelství je nepochybně tak staré jako lidská civilizace. Mezi základní dva motivy, proč lidé staré věci sbírají,…

Zabezpečení starožitných a cenných sbírek v domácnosti

8. 6. 2014

Patříte-li mezi sběratele starožitností a vynaložili jste na vytvoření sbírky nemalé finanční prostředky a úsilí, jistě…

Pařížský Louvre - Nejbohatší umělecké muzeum světa

11. 6. 2014

Přibližně 8,8 miliónů milovníků umění každoročně navštíví toto proslulé francouzské muzeum. Díky této…

Barokní palác ZWINGER - muzeum a galerie v Drážďanech

2. 7. 2014

Pokud zavítáte k našim bývalým východoněmeckým přátelům, jistě si nenecháte ujít návštěvu jedn…

Olomouc přeje unikátním stavbám na průmyslových objektech

8. 7. 2014

Výšková budova Silo Tower vyrostla na starém sile poblíž Litovelské ulice v Olomouci. Stavbu budovy Silo Tower  zahájila v…

Jak si vytvořit perfektní interiér obývacího pokoje pro Vaši rodinu

1. 10. 2014

Pokud se rozhodnete změnit vzhled a vybavení interiéru vašeho obývacího pokoje, určitě se vyplatí věnovat trochu času přemý&scaron…

Dřevo jako jeden ze základních materiálů pro design interiérů

4. 10. 2014

Jedním ze základních materiálů pro design interiéru vašeho domova je určitě dřevo. Tento úžasný materiál působ…

Rekonstrukce zastaralé koupelny

5. 6. 2015

Význam koupelny často bývá podceňovaný, avšak její využití stále roste. V dobách minulých, zejména v…

Několik námětů na čištění a údržbu krbu

9. 6. 2015

Krásný krb dovede jedinečným způsobem zkrášlit a proteplit místo kde je instalován. V dnešní době krb v bytové…

Londýnský hotel RITZ - symbol luxusu a krásy staré Anglie

10. 6. 2015

Když se pan César Ritz roku 1906 rozhodl vybudovat dnes již kultovní hotel, nejprve se obrátil na svého souseda Lorda Wimborna, a požádal ho, za…

Navštivte muzeum amsterdamského rodáka Vincenta van Gogha

11. 6. 2015

Pokud máte vztah k umění, tak si jistě při vaší návštěvě Holandska nenecháte ujít prohlídku muzea Vincenta van Gogha v hlavním městě Amsterdamu.  Tento významný průkopník…

Zrekonstruovaný zámek Pardubice - perla Východních Čech

15. 6. 2015

Pokud budete mít někdy cestu po Východních Čechách, přesněji přímo do Pardubic, nenechte si ujít návštěvu zrekonstruovaného zámku. Po dlouholetých peripetiích chátrání zámku, je…